Tasarımı Kaydet  Kapat

Haberler / Şirket Haberleri

Başkan'ın A TAKIMI

Başkanın A TAKIMI

Günümüzde şirketlerin başarısında CEO’ya en yakın çalışanlardan oluşan “A takımı” ve onların yaratıp, uyguladığı stratejiler kritik önem taşıyor.

Onlara boşuna “A takımı” denilmiyor. Günümüzde şirketlerin başarısında CEO’ya en yakın çalışanlardan oluşan “A takımı” ve onların yaratıp, uyguladığı stratejiler kritik önem taşıyor. Bu nedenle liderler yakın çalıştıkları ekip arkadaşlarını seçerken ince eleyip sık dokuyor. Takımın her bir üyesinin farklı yönleriyle öne çıkmalarını tercih ediyor. Sanko Holding’de hırslıyla temkinli, sonuç odaklıyla devrimci aynı ekipte yer alıyor.

Bugün global rekabette şirketlerin başarısında rol oynayan en önemli etken, çalışanlarının kalitesi. Şirkete liderlik eden başkan ya da CEO'ya bağlı A takımı ise dev şirketlerin değer yaratacak stratejilerinin oluşturulması ve uygulanmasında en kritik role sahip. Bu nedenle liderler yakın çalıştıkları ekip arkadaşlarını yani A takımını seçerken ince eleyip sık dokuyor. Takımın her bir üyesinin farklı yönleriyle öne çıkmasını tercih ediyor örneğin Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu, 3 yıl önce  Sanko Holding başkanlığını ağabeyi Abdulkadir Konukoğlu'ndan devraldı. Grubun yeni başkanı yönelim yeri olarak Gaziantep yerine İstanbul'u seçti ve kendisine İstanbul'da bir A takımı oluşturdu. Konukoğlu, ekipte yer  alacak yöneticilerin Sanko Grubu'nun değerlerini taşımasının en önemli koşulu olduğunu söylüyor ve "Takımım dürüst, etik değerlere ve Sanko'nun ilkelerine bağlı kişilerden oluşuyor. Hedef belirlemede bilgi ve tecrübeye sahip, maraton koşabilecek uluslararası arenada da önde koşmayı hedefleyenlerle çalışmayı tercih ederim" diye anlatıyor. Konukoğlu'nun A takımında da diğer başarılı takımlarda da dikkat çeken en önemli özellik ise takımdaki her bir üyenin birbirlerini farklı yönleriyle tamamlaması. Farklı bakış açılarının A takımlarında yer bulması.
 
SANKO'NUN TEMKİN/DEVRİM FORMÜLÜ

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu'nun A takımını seçerken pek çok kriteri var. A takımındaki liderlerin kendilerine bağlı yöneticilerin uyum içinde çalışmasını sağlayabilecek nitelikte olmasını çok önemsiyor. Konukoğlu, "Herkesi aynı hedefe kilitleyebilecek liderlik vasıflarını da taşımalılar. Sık iş değiştirmiş olmamalı. Yakın çalışma arkadaşlarımı seçerken emekli olana kadar beraber olmayı hedeflerim" diyor.
 
Konukoğlu, A takımındaki üyelerin en önemli özelliklerini ise şöyle anlatıyor:

"İstanbul’daki A takımımda yönetim kurulu üyesi olan Turgut Konukoğlu, istikbali temsil ediyor. Hırslıdır dinlemeyi sever, işine odaklanır. Sanko Pazarlama Genel Müdürü Vedat Başsimitçi ile 1985 yılında Sanko da süreç kontrolün temellerini birlikte attık. Kendisini ‘keyifli joker' olarak tanımlarım. Sanko Holding Gayrimenkul Genel Müdürü Hilal Savcı, çok iyi hafızaya sahip. İK koordinatörümüz Saltuk Ertop, derinden değişimcidir. Sanko Holding Gayrimenkul Yatırımları Koordinatörü Ömer Egesel'in gayrimenkulde engin tecrübeleri var. Onunla gayrimenkulde güçlenmek isliyoruz. Sanko Enerji CEO'su Adil Tekin, prensipli ve tam bir sistem adamı Sistemi kurmadan hareket etmez. BT koordinatörümüz Oğuz Türkkorkmaz uzlaşmacı ve iyi bir dinleyicidir. Hızla sonuca odaklanır. Başkanlık direktörü Halim Ramazanoğlu, karizmatik bir liderdir. İşine odaklanır, riski sevmez. Sanko Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman İlden, hamuru dürüstlükle yoğrulmuş, ilkeli, fedakar, çalışmayı kural haline getirmiş bir duayen. Sanko Menkul Değerler Genel Müdürü Özgül Çevik, daima tedbirlidir. İlk gününden bu yana görevinin takipçisidir."