Abdulkadir KONUKOĞLU

Onursal Başkan

Bir asrı aşan geçmişiyle bugünlere gelen SANKO, yoluna ilk günkü inanç ve azimle devam ediyor.

SANKO bayrağını devraldığım Sani Konukoğlu, ona bayrağı devreden Zekeriye Konukoğlu ve daha öncekiler de böyle düşünüyorlardı. Bizden sonrakilerin de bu doğrultuda çalışacaklarına inancım tamdır.

Beş kuşaktır tekstilde faaliyet gösteren SANKO, 1990’lı yılların başında alınan kararlar doğrultusunda günümüzde tekstilin yanı sıra, enerji, inşaat, ambalaj, iş ve tarım makinaları, bilişim, sağlık, finans, eğitim, AVM, gayrimenkul değerlendirme ve gıda sektörlerinde yurt ve dünya ölçeğinde çevre dostu şirketleri bünyesinde bulunduran konuma ulaşmıştır.

Her zaman müşterilerimizin, çalışanlarımızın ve ülkemizin mutluluğunu ön planda tutuyoruz, yatırımları gerçekleştirirken bu anlayıştan hareketle toplum çıkarına olmayan hiçbir faaliyette bulunmamaya azami özen gösteriyoruz.

Sayısı sürekli artan büyük bir aileyiz. Amacımız, yeni iş sahaları açarak bu sayıyı daha da artırmaktır. SANKO’yu bu noktalara, çalışanlarımız ve müşterilerimizi ailemizin temel direkleri olarak görme anlayışımız getirmiştir. Onların mutluluğu ve refahı, bizim için vazgeçilmez unsurlardır.

SANKO, faaliyet gösterdiği sektörlerde her zaman gerek üretim kalitesi, gerekse vizyon ve felsefesiyle belirleyici konumda olacaktır. Amacımız, sürekli ilerlemek, bayrağı elden ele devrederken giderek daha büyük ve daha güçlü olmaktır.

Biyografi

Sani Konukoğlu’nun ilk çocuğu olarak 1948 yılında dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren çalışmaya büyük ilgi duyan Abdulkadir Konukoğlu, 1963 yılında iş hayatına atıldı; çıraklıktan başlayıp, işletmenin her kademesinde görev yaptı.

Askerlik görevinin ardından 1970 yılında İşletme Müdürlüğü, 1972 yılında Genel Müdür Yardımcılığına getirilen Konukoğlu, 1974 yılında ise Genel Müdürlük görevini üstlendi.

Babası Sani Konukoğlu’nun vefatı sonrasında 1994 yılında Sanko Grubu şirketleri başkanlığına getirilen Abdulkadir Konukoğlu, vizyoner, yenilikçi ve paylaşımcı yönetim anlayışıyla Sanko’yu Türkiye’de sanayileşmenin sembolü haline getirdi. Sanko Grubu, 1996 yılında Sanko Holding çatısı altında yapılandırıldı.

Yatırımlarında insan odaklı kararlar veren ve büyük bağlılık duyduğu Türkiye’nin çıkarlarını her türlü ticari beklentinin önüne koyan Abdulkadir Konukoğlu, sosyal sorumluluk misyonunu da hiçbir zaman ihmal etmedi.İş hayatında her zaman girişimci ve katılımcı anlayış sergileyen Konukoğlu, pek çok meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşunda önemli görevler üstlendi.

Başarılı iş hayatının yanı sıra, değişik dönemlerde; Gaziantepspor Kulübü Başkanlığı, Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanlığı, TOBB Tekstil Danışma Kurulu Başkanlığı, Gaziantep Tekstil Sanayi İşverenleri Derneği Başkanlığı, Gaziantep Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi Anonim Şirketi Başkanlığı, TOBB Serbest Bölgeler Kurulu Kurucu Başkanlığı, Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanlığı, TOBB Yüksek Koordinasyon Kurulu Üyeliği, TOBB Sanayi Konseyi Üyeliği, DEİK Yönetim Kurulu Üyeliği, TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyeliği ve Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Abdulkadir Konukoğlu, halen Gaziantep Sanayi Odası Onursal Başkanlığı, Pamuklu Tekstil Sanayicileri Birliği Başkanlığı, TOBB Türkiye Tekstil Sanayi Meclisi Onursal Başkanlığı, Sani Konukoğlu Vakfı Mütevelli Heyet Onursal Başkanlığı, Sanko Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı ve Sanko Holding Onursal Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

Yaptırdığı okullar ve sağladığı burslar nedeni ile Eğitime Hayat Verenler Onur Listesi’ne alındı. Halkın refahı, eğitimi, mutluğu ve sosyal gelişimi için yararlı hizmetlerde bulunduğundan dolayı; Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’nca Üstün Hizmet Ödülü, Gaziantep Üniversitesi’nce Fahri Doktora Unvanı ve Toplumsal Duyarlılık Ödülü, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce de Vakıf İnsan Ödülü verilen Abdulkadir Konukoğlu, evli ve üç çocuk babasıdır.