Sani Konukoğlu

Kurucumuz

Kurucumuz merhum Sani Konukoğlu, temelleri 1904 yılında Gaziantep’te atılan mütevazı aile işletmesini 1943 yılında devraldı.

Pamuk ipliği üretiminde büyüme kararı alan Sani Konukoğlu, yatırımları bu alanda yoğunlaştırarak işletmeleri, azmi, çabası ve yetenekleri ile büyük bir holding haline getirdi. SANKO, o dönemde tekstilde sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda dünyanın sayılı kuruluşları arasına girdi.

1988 yılında kurulan Sankospor’un yönetim kurulu başkanlığını üstlenen Sani Konukoğlu, diğer sanayicilerle birlikte 15 Ağustos 1989’da Gaziantep Sanayi Odası’nı kurdu.

Sanayi Odası’nın ilk yönetim kurulu başkanlığına getirilen Sani Konukoğlu, SANKO’nun sosyal hizmetlerini organize etmek amacıyla 11 Ekim 1989’da Sani Konukoğlu Vakfı’nın kurulmasını sağladı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından, ülkemizin dünyaya tanıtılmasında ve devletimizin yüceltilmesinde gösterdiği üstün başarı nedeniyle, Devlet Madalya ve Nişanları Yönetmeliği gereğince “Devlet Üstün Hizmet Madalyası ve Beratı” ile taltif edildi.

İnanç, merhamet ve vatan sevgisiyle üreten, zorlukların içinde azimle çalışan ve her daim mütevazı olan, önce toplumu düşünen, dürüstlüğü en büyük erdem olarak gören, yeni nesillere daima güven duyan ve bize miras bıraktığı değerlerle yolumuzu aydınlatmaya devam eden Kurucumuz merhum Sani Konukoğlu’nu büyük bir saygı ve rahmetle anıyoruz.

Saygıyla…

İşin hilesi dürüstlüktür.

Sani Konukoğlu