Zeki KONUKOĞLU

Onursal Başkan

Büyük Dedemiz Sani Bey’in 1904’te 7 el dokuma tezgâhı ile başladığı bu serüven, çok şükür, 14 bin çalışanı olan büyük bir kurum haline geldi.

Herkes merak ediyor, “beş nesildir Konukoğulları bunu nasıl sürdürüyor” diye.

“İşin Hilesi Dürüstlüktür” ilkesi ile dur durak bilmeden, işimizi severek, hakkını vererek, her zaman “en iyisini yapma” arzu ve çabasıyla, birlik ve beraberlik içinde, kazandığımızı işimize yatırarak gelindi buralara.

Rahmetli babam, Sani Bey; “Babamın bana bıraktığı en büyük varlık, iyi bir sanayici ve iş adamı olma kültürü oldu“ derdi.

Aynı anlayışla büyütülen bizler de diyoruz ki; Zekeriya dedemizin bizlere bıraktığı en değerli miras, Babamız Sani Bey’dir. Babamız, büyük bir varlığı bırakmanın yanı sıra, bizlere sosyal değerleri olan, dürüst sanayici ve iyi bir iş adamı olmayı öğretti.

Başarımızın sırrı, yeniliklerde öncü olabilmek, işimizi çok severek yapmak, “Konuları Hikayesi ile Beraber Öğrenmek”, yani detayları önemsemek, ilkelerimize sahip çıkıp, örf ve adetlerimize saygılı olup, ilmi, teknolojiyi, eğitimi ve hepsinden de önemlisi, önceliğimiz çalışanlarımız olmak üzere, insanı ön planda tutup, azimle hayallerimizin peşinde koşmaktır.

Büyük dedemizden devraldığımız bu emaneti, yarınlarımızın güvencesi sizlere gönül rahatlığıyla bırakırken, evlatlarımız ve mesai arkadaşlarımızdan beklentimiz, olmazsa olmazımız memleket sevdamıza ve toplumsal değerlerimize sahip çıkıp, bayrağımızı daha ileriye taşıyıp emeklerinizi başarılarınızla sonsuza kadar yaşatmanızdır. 

Her şeyin gönlünüzce güzel, mutluluk, huzur ve başarı ama mutlaka sağlık içinde olması dileğiyle….

Biyografi

1954 yılında Gaziantep’te doğan Zekeriye Konukoğlu, Leeds Üniversitesi (İngiltere) Tekstil Mühendisliği bölümünden 1979 yılında mezun oldu.

1979 – 1982 yılları arasında genç bir mühendis olarak işe başladı ve Sanko Grup İhracat Bölümü liderlik görevini yürüttü.

Zekeriye Konukoğlu, 1983 – 1994 yılları arasında Sanko Yönetim Kurulu Üyesi ve Sanko Grup Yatırımları Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmenin yansıra 1989 yılında İsko Dokuma İnegöl Tesislerinin kuruluşu ve işletilmesini üstlendi.

1994 – 2008 yılları arasında; Sanko Grup Yatırımları Başkanı ve İsko Dokuma İşletmeleri Grup Başkanlığı görevi yanı sıra, Sanko Holding Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Grup, Enerji sektörüne yatırım yapma kararı alınca, 2005-2013 yılları arasında Sanko Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığının yanı sıra, Enerji Grubu Başkanlığı görevini yaptı.

2014 – 2020 Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı ve 2021 sonrası Sanko Holding Onursal Başkanlığını yürütmektedir.

Zekeriye Konukoğlu evli ve üç çocuk babasıdır.

Üyesi Olduğu ve Görev Üstlendiği Ulusal ve Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları :

  • Gaziantep Sanayi Odası Kurucu Üyesi
  • TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Tekstil Meclisi Üyeliği
  • TOBB Enerji Meclisi Başkanlığı
  • TABA Üyeliği
  • DenizTemiz Derneği/TURMEPA üyeliği
  • Gaziantep Koleji Mezunlar Derneği Üyeliği